Freedivingový kurz - Level 1
28.8. - 30. 8. 2020, České Budějovice
5 490 KčVíce informací

Náš první Freedivingový kurz Level 1

Úvod> Články>Náš první Freedivingový kurz Level 1
Autor: Radek Dvořák 6. září 2018

O víkendu 25. až 26. 8. 2018 jsme uskutečnili první freedivingový kurz level 1. Do celé akce se přihlásili následující čtyři studenti Bóďa, Jirka, Jaruška a Robert. Vzhledem k tomu, že se jednalo o první oficiálně vedený kurz pod školou SSI, byli přítomní i další členové klubu. Tradičně to byli Honza Urbánek, Michal Hrdý a Helča Dvořáková. Výuku vedl SSI Level 2 instruktor Radek Dvořák.

Vedení kurzu bylo zaměřené jak na teorii v podobě popisu fungování vybavení, bezpečnosti , metod záchrany a popisu freedivingových disciplín, tak na praktické části, kdy se studenti učili správné metody relaxace a správné způsoby dýchání. Součástí praktické části byla i názorná ukázka fungování online systému SSI a samozřejmě ukázka freedivingového vybavení.

Po prvním teoretickém bloku byla na pořadu „suchá“ statická apnoe, kdy si studenti osvojili techniky relaxačního dýchání a zádrže dechu. Účel tohoto cvičení bylo osvojit si tyto postupy před statickou apnoí ve vodě. Nutno podotknout, že této disciplíně kralovala právě Jaruška, která svoji statiku ukončila v čase tří minut. Bóďa dosáhl stavu takové relaxace, že se zamrzlým úsměvem pomalu proplouval kurzem až do statiky v bazénu. V tu chvíli by se mu hodilo tričko s nápisem „SORRY I AM FREEDIVER“

Se zažitým pocitem ze suchého tréninku jsme se vypravili k bazénu. Následovala výuka metod záchrany při ztrátě motorické kontroly (samba) a při upadnutí do bezvědomí ( blackout). Ani tato vážná témata neubrala kurzantům na klidu a jejich pokusy se oproti suché statice znatelně vylepšily. Královnou statické apnoe se stala opět Jaruška s časem 3:20, ale všichni registrovali zlepšení víceméně na úroveň ke třem minutám. Na dané podmínky venkovního bazénu, kdy bylo chladno a poprchávalo to byly velmi důstojné výkony.

Studenti toho měli však ještě hodně před sebou. Po obědě jsme teoreticky probrali metody záchrany na volné vodě a v bazénu, způsoby zanoření, obrátek a dalších technik potřebných k plynulému a úspornému pohybu pod vodou. Po dvaceti minutách v autě parkujeme na Barborce u bazénu a startujeme praktickou část dynamické apnoe. Zde je potřeba uvést, že všichni uchazeči zvládli potřebný povinný limit na délku dynamiky a zvládli všechny povinné technické prvky. Například otočka Jirky Halámky by se dala považovat za velmi precizní. Jako instruktorovi se mi velmi líbily momenty, kdy se po splnění povinné vzdálenosti nad bazénem rozezněl aplaus a gratulace. Byla tam fajn týmová atmosféra a kluci se vyhecovali na krásnou padesátku pod vodou.Vše bylo potřeba ještě shrnout na debreefingu a kolem osmé hodiny večer jsme ukončili první část kurzu. Věřím, že se všem studentům po skoro čtyřech hodinách ve vodě za den spalo krásně.

Předpověď na neděli nebyla přívětivá, ale přesto jsme se jako správné legendy rozhodli vyrazit směr Langbathsee. Ještě za Linzem hustě pršelo a teplota klesla až na 9°C. Jaké překvapení bylo, když se před námi rozestoupil déšť a odhalil jezero jako zrcadlo alpských gigantů částečně zahalených do vypařující se mlhy. Teplota vody byla vyšší než teplota okolního vzduchu a pobyt na hladině i pod ní byl tím pádem nad míru příjemný. Během kurzu se za námi zastavil parťák David Vencl, což je mistr republiky ve freedivingu pro rok 2017. Shodli jsme se, že vše zvládneme během jedné potápěčské session a tak se také stalo. Trénovali jsme správné metody zanoření jako je duck dive. Soustředili jsme se na správné techniky vyrovnávání, na techniky střižného (kraulového) kopu a správné držení těla. Po zhruba 3 hodinách byla na řadě zkouška, která spočívala v ponoru minimálně do 10 metrů. I přes náročnou předchozí výuku opět splněno. Jirka bohužel ze zdravotních důvodů absolvování hloubek musel odložit, ale to není samozřejmě žádný problém. Během cesty zpět proběhl nutný odpočinek a celou akci jsme uzavřeli video analýzou, debreefingem a udělením příslušných certifikátů.

Všem moc gratulujeme! Byl to bezvadný víkend a uvidíme se na pokračujícím kurzu Freediver Level 2!

Radek Dvořák
SSI Level 2 Instructor

Poděkování

Osobně děkuji Honzovi, Majklovi a zejména Helče za pomoc při přípravě kurzu. Dále díky Honzovi za půjčení bazénu a Majklovi za rezervaci bazénu na Barborce. Děkuji za celé Legendy z Budějc firmě Gefos inženýring, s.r.o., která nám poskytla krásné a ideální prostory pro výuku teorie. Děkuji Jarušce za ponížení mužské populace ve statice. Děkuji Robertovi za úmyslně zpomalenou demonstraci technických prvků v bazénu a za image nejvěrnějšího fanouška Jarušky. Díky Jirkovi za nejlépe provedenou otočku a za fyzioterapeutické postřehy ohledně protažení těla. Díky Bóďovi za inspirativní a nejvíce energický přístup k zadaným požadavkům.