Freedivingový kurz - Level 1
28.8. - 30. 8. 2020, České Budějovice
5 490 KčVíce informací

Horní Gosausee - první freedivingová session v historii

Úvod> Články>Horní Gosausee - první freedivingová session v historii
Autor: Radek Dvořák 6. září 2018

S Legendami se snažíme poznat freediving po všech stránkách. Následně nabyté zkušenosti a poznatky může využít každý prostřednictvím našeho webu. S touto filozofií souvisí i fakt, že jsme se vypravili na Horní Gosauské jezero (Hinterer Gosausee). Dosud za sebou máme pár potápěčských session na „dolním“ Gosausee, proto nás samozřejmě po čase začalo zajímat i jezero horní. Po usilovném hledání informací na webu ohledně hloubek jsme sice něco vypátrali, ale nic z toho nebylo jednoznačné a přesvědčivé. Rozhodli jsme se tedy tuto mezeru vyplnit a to tak, že sami na vlastní kůži vše vyzkoušíme a na dno jezera se na nádech potopíme. Pro začátek přikládám základní zjištěné údaje o Hinterer Gosausee.

Název jezera:Hinterer Gosausee
Nadmořská výška:1 150 m.n.m
Naměřená hloubka:32,5 m - dno kamenité bez překážek
Maximální hloubka:cca 38 m - Hladina během roku kolísá a z části dokonce zaplavuje přilehlý seník. Výše již stoupat nemůže díky přepadu v dolní části jezera.
Teplota vody:19 °C na hladině, 14 °C v pěti metrech, 10°C v deseti metrech, 6 °C od dvaceti metrů na dno (28. 8. 2018).
Přístup:Vzdálenost cca 7 km od dolního jezera. Hodina a půl cesty chůzí. Cesta vede podél dolního jezera a nabízí krásné pohledy na sousední hory odrážející se ve vodě. Pokud však berete vybavení včetně bojky, závaží, lan, neoprenů atd, je cesta poměrně fyzicky náročná. Zejména poslední třetina cesty je prudší stoupání, ale po krásné šotolinové cestě, po které jezdí vozidla se zásobami pro chatu na břehu jezera. Celkové převýšení je zhruba 200 m.
Viditelnost:Za slunného dne 28. 8. 2018 byla viditelnost 8 – 10 metrů. Jezero má jemně bílý odstín. Barva by se dala přirovnat jako když do klasického alpského jezera nalijete kapku mléka.(nadsázka)
Občerstvení:Ano. Chata na břehu jezera je krásná s výhledem na jezero s Dachsteinem za zády. Weissbier je za 4.20 EUR a klasické pivko je za 3.50 EUR. K jídlu nabízí klasiky v podobě brat wurstu, curry wurstu a dalších velmi dobře vypadajících jídel. V nabídce jsou i luxusně vypadající palačinky. Kolem 15:30 se na chatu snáší díky vysokým horám v okolí stín, a proto doporučujeme situovat zastávku na občerstvení dříve.
Freediveři:Radek Dvořák a Michal Hrdý. Freedivingový klub Legendy z Budějc.

Po zmíněné hodině a půl již pozorujeme s horního okraje jezera celou lokalitu. Záda máme celkem otlačená, ale dostatek času nám dovoluje v klidu protáhnout celé tělo a dát si potřebnou relaxaci. Jezero má nádhernou barvu a díky bezvětří je jak zrcadlo. Odráží celý horský kotel okolo nás včetně úplně modrého nebe. Ani se nám nechce do vody.

Prvním krokem čeříme jinak naprosto klidnou hladinu a plašíme desítky malých rybiček. Pokračujeme dál. Směrem od Dachsteinu je jezero díky nánosům mělké a má nádhernou barvu. Plujeme i s bójkou do míst, kde jsme vytipovali maximální hloubku. Spouštíme nejprve 15 metrů lana a začínáme s warmup ponory včetně FRC techniky. Je to parádní pocit. Vždy když se vynoříte vidíte tu monumentální parádu kolem a skoro se zapomínáme nadechovat. Spouštíme lano hlouběji, 20 metrů, 25, 30. Až na úrovni 32,5 metru se dotýkáme dna a zaznamenáváme hloubku. Teprve nyní začíná legrace. Další ponory postupně prohlubujeme až do úrovně, kdy se před námi zjeví z temnoty kamenité dno. Pro mnohé by se to nezdálo jako něco výjimečného, ale je to pohled který si na tomto místě nikdy před tím žádný freediver nevychutnal. Jsme tu první .

Zážitek jsme si vybojovali přípravou, tréninkem, 6 hodinami řízení a táhnutím 30 kilo těžkých batohů. Stálo to za to. Je to vlastně malý zápis do historie, díky kterému jsme se stali více těmi pravými Legendami z Budějc.

Radek Dvořák a Michal Hrdý
Legendy z Budějc
28. 8. 2018