Freedivingový kurz - Level 1
28.8. - 30. 8. 2020, České Budějovice
5 490 KčVíce informací

Freediving na Vorderer Gosausee

Úvod> Články>Freediving na Vorderer Gosausee
Autor: Radek Dvořák 2. listopadu 2018

Zhruba v polovině sezóny si to vyrážíme k našemu oblíbenému Langbathsee. Během cesty řešíme smysly našich životů a skrze společný nezájem na stereotypech Honza pronese: “Proč furt jezdíme na Langbathsee?“ Né, že bychom tam byli každý den, ale na zmíněném stereotypu bylo něco pravdy.

Ukončili jsme debatu a začali hledat příznivé podmínky k freedivingu jinde. A nacházíme. Po pár minutách už si nadšeně prohlížíme obrázky Gosausee a tempo jízdy roste. Jezero je o něco výš, než Langbathsee a je objato horským masivem, kterému vévodí majestátní Dachstein. Bezprostředně u jezera je parkoviště, které bývá obsazené, ale nenechte se odradit. Často se tam nějaké zapomenuté místo najde. Zhruba o 150 metrů níže je parkoviště o větší kapacitě, kde určitě zakotvíte. Když jdeme směrem k jezeru, jsou vidět nejprve zasněžené vrcholky hor zabořené do dramaticky šedivých mraků. S každým krokem úpatí hor mohutní a poutá na sebe veškerou pozornost. Stačí však lehce sklopit zrak. Teprve v tento moment nastává první hluboký nádech z úžasu před námi. Hory se odráží ve větrem zčeřené hladině a celý moment vlastně zdvojnásobí. Jako by si hory v okolí jezera vědomě chránily tento modrý alpský klenot..

Název jezera:Vorderer Gosausee
Nadmořská výška:933 m.n.m
Maximální hloubka:69 m (Některé zdroje uvádí i hloubku kolem 80 m, což přisuzuji možnému zdvihu hladiny. Ten se dá však do určité míry regulovat.
Teplota vody:21 °C na hladině, 16 °C v pěti metrech, 12 °C v deseti metrech, 8 °C od 20 metrů hlouběji. (červenec 2018)
Přístup:Dojezd z Českých Budějovic cca 3 hodiny. Samotný přístup naprosto pohodový. Parkoviště je v podstatě hned u jezera. Pokud nechytíte místo na horním parkovišti, je k dispozici parkoviště o větší kapacitě cca o 150 metrů níže. Pak stačí vzít věci a těch pár metrů poponést. K nejlepšímu místu na severní straně je to cca ještě 10 minut chůze, ale stojí to za to.
Viditelnost:Za deště byla viditelnost cca 6 metrů. Za jasného počasí přes 10 metrů. U dna byla kvalita vody skvělá.
Občerstvení:Ano. Hned u parkoviště je hotel s restaurací s plnohodnotným menu. Kvalita je na vysoké úrovni. Pokud chcete ušetřit, ve stánku je plechovkové pivko za 2,5 EUR a na lavičce u jezera chutná královsky. U stánků nemají nealko pivo, které je dostupné jen v restauraci.

Pozn. Toalety jsou k mání u pokladny na lanovku zdarma, nebo v restauraci.
Freediveři:Radek Dvořák, Honza Urbánek, Michal Hrdý. Freedivingový klub Legendy z Budějc.

Zvedal se vítr a na hladině bylo krásně poznat, kde je bezvětří a kde bude naše potápění pohodlnější. Pro vstup jsme zvolili zátoku v severozápadní části jezera, kde bylo dokonalé závětří. Vstup do vody nebyl komfortní, ale nejednalo se o nic, co by znepříjemnilo ponor.

Strečink, rozdýchání a další rituály máme za sebou a jdeme do vody. Hloubka ke 30 metrům je jen kousek od kamenitého srázu na břehu, který ve stejně prudkém charakteru pokračuje i pod vodou. Na dně neleží žádné překážky a ponory jsou bezvadné. Viditelnost je cca 10 metrů ale jakmile jsme zamířili hlouběji, viditelnost, resp. kvalita vody se mnohem zlepšila. Přirovnal bych to ke vstupu do kostela ze zaprášené předsíně. Najednou nás obklopil obrovský prostor. Teplota znatelně poklesla. Sál jasné temnoty dovedl k dokonalosti déšť, který se spustil během jednoho z mých ponorů. Při návratu z hlubinného chrámu jsem pozoroval nekonečné množství perliček na hladině, mezi které jsem se s úsměvem vracel. Tento moment jsme si vychutnávali opakovaně a v kombinaci s horami kolem se jednalo o další životní zážitek.

O pár dní později jsme se na Gosausee vrátili. Chtěli jsme vyzkoušet vstup do vody na severní straně jezera. Dno má stejný charakter s tím rozdílem, že vstup je naprosto pohodový. Do vody se jde v podstatě z oblázkové pláže. Po pár krocích dno jezera padá do hlubin. Dnes je jasno, nádherně modré nebe. Po vynoření z hloubek, kde má voda 6 °C, vnímáme slunce, které nás hřeje do zad a do rukavic, které máme schválně položené na bójce. Ani nefouká vítr, nemusíme se schovávat do zátoky. Jsme uprostřed jezera a máme panoramatický výhled na celý horský masiv Dachsteinu. Po dlouhé době se nám vlastně díky scenérii na hladině nechce dolů. To ale nevadí, vždyť je to o pohodě, o souladu s přírodou, o co největším vnímání okolí. Jednalo se o jednu z našich nejdelších potápěčských session v Rakousku.

Na shledanou přístí rok...